První krůčky na ledě

Základní dovedností pro lední hokej je bruslení

Bruslení patří mezi úvodní etapy hokejových tréninků. Bruslení dětem poskytuje radost z pohybu, jízda na ledě je nenapodobitelným zážitkem. Zpočátku je důležité zbavit děti obav z prvních kroků na ledě. Postupnými kroky naučíme děti vstávat a dodáme jim pocit jistoty.

Začátečníci se podvědomě bojí pádu, proto je nejlepší s dětmi na prvních lekcích začít lézt po ledě po čtyřech. Děti tímto získají důvěru a překonají obavy z neznámého. Dalším krokem je naučit děti na ledu vstávat. Velmi často pád končí v pozici na zádech, proto je vhodné děti připravit na tuto polohu tím, že si lehnou na záda, potom se převalí na bok a přejdou do pozice na čtyřech. Následuje poklek na jedno koleno s oporou ruky o koleno druhé nohy a vzpřímení do bruslařského postoje.

Dopomoc při prvních krůčcích na ledě

Často je složité dětem vysvětlovat správný bruslařský postoj, proto doporučujeme, aby se děti zpočátku pohybovaly po ledě jako na suchu (chodily nebo posouvaly nohy střídavě vpřed). V praxi se často používá dodatečná opora (židle, stojan, kužel atd.) Nicméně některé pomůcky mohou vést k vytvoření špatného návyku držení těla.

Možné je i použití hokejky jako opory, která má herní charakter. Z počátku je však velmi důležité trénovat bruslení bez hokejky. Jakmile děti zvládají samy vstávání a základní pohyb po ledě, je nejlepší zapojit je do skupiny a věnovat se spontánní hře.

Hra je pro děti nejlepší formou učení nových dovedností

Děti v předškolním a mladším školním věku mají přirozenou potřebu si hrát. Pokud pochopíme jejich myšlení, tak máme naději na úspěch. Každý pohyb musí přinášet zábavu, v žádném případě děti nenuťme strávit na ledě celý trénink. Při únavě si děti mohou odpočinout mimo led ovšem vždy v dohledu doprovázejících rodičů. Buďte trpěliví a nespěchejte na děti s učením dalších dovednost. Až si děti osvojí dostatečně bruslařské dovednosti, přichází správná doba na trénování dovedností s hokejkou.