Pojď hrát hokej

  • První krůčky na bruslích

Základní dovedností pro lední hokej je bruslení
Bruslení patří mezi úvodní etapy hokejových tréninků. Bruslení dětem poskytuje radost z pohybu, jízda na ledě je nenapodobitelným zážitkem. Zpočátku je důležité zbavit děti obav z prvních kroků na ledě.

Postupnými kroky naučíme děti vstávat a dodáme jim pocit jistoty
Začátečníci se podvědomě bojí pádu, proto je nejlepší s dětmi na prvních lekcích začít lézt po ledě po čtyřech. Děti tímto získají důvěru a překonají obavy z neznámého. Dalším krokem je naučit děti na ledu vstávat. Velmi často pád končí v pozici na zádech, proto je vhodné děti připravit na tuto polohu tím, že si lehnou na záda, potom se převalí na bok a přejdou do pozice na čtyřech. Následuje poklek na jedno koleno s oporou ruky o koleno druhé nohy a vzpřímení do bruslařského postoje.

Dopomoc při prvních krůčcích na ledě
Často je složité dětem vysvětlovat správný bruslařský postoj, proto doporučujeme, aby se děti zpočátku pohybovaly po ledě jako na suchu (chodily nebo posouvaly nohy střídavě vpřed). Doprovod rodičů může být při prvních krůčcích na ledě velmi přínosný. Rodiče mohou pomoci s přidržováním dítěte z boku za ruku. V praxi se často používá dodatečná opora (židle, stojan, kužel atd.) Nicméně některé pomůcky mohou vést k vytvoření špatného návyku držení těla. Možné je i použití hokejky jako opory, která má herní charakter. Z počátku je však velmi důležité trénovat bruslení bez hokejky. Jakmile děti zvládají samy vstávání a základní pohyb po ledě, je nejlepší zapojit je do skupiny a věnovat se spontánní hře.

 

 

Hra je pro děti nejlepší formou učení nových dovedností
Děti v předškolním a mladším školním věku mají přirozenou potřebu si hrát. Pokud pochopíme jejich myšlení, tak máme naději na úspěch. Každý pohyb musí přinášet zábavu, v žádném případě děti nenuťme strávit na ledě celý trénink. Při únavě si děti mohou odpočinout mimo led ovšem vždy v dohledu doprovázejících rodičů. Buďte trpěliví a nespěchejte na děti s učením dalších dovednost. Až si děti osvojí dostatečně bruslařské dovednosti, přichází správná doba na trénování dovedností s hokejkou.

  • Hokejové vybavení

HC Rakovník bezplatně zapůjčuje nováčkům hokejovou výstroj.

Pro snazší výuku bruslení začínajících dětí není vhodné děti oblékat do kompletní hokejové výstroje. Pro výuku bruslení (v oddílu škola bruslení) postačí: helma, brusle, rukavice, loketní chrániče a malé chrániče kolen. Hokejové kalhoty, vesta či holenní chrániče zpočátku mohou děti limitovat v rozsahu pohybu. Hokejový trénink (v oddílu přípravka) je však již třeba absolvovat v kompletní výstroji z důvodu vyšší ochrany.

Při nákupu hokejového vybavení je třeba se soustředit na následující části hokejové výstroje:

 

Brusle

Pevnost v oblasti kotníků
Brusle by měla zpevnit kotník a držet nohu rovně.
Velikost bruslí
Chodidlo by se nemělo v brusli pohybovat.
Vázání bruslí
Pro správnou fixaci chodidla jsou preferovány tkaničky.

Hokejová hůl

Nechte děti spontánně rozhodnout, na jakou stranu budou chtít držet hokejovou hůl.
Tvrdost hole
Pro začátek je pro děti vhodná dřevěná hůl nebo jiná dětská hůl s nižší tvrdostí.
Průměr rukojeti
Dětské hole jsou menší z důvodu snazšího uchopení dětskou rukou.
Čepel hole
Dětská čepel je celkově menší, s menším poloměrem zahnutí.
Délka hole
Pro děti je optimální délka hole, když stojí bez bruslí a hokejová hůl je na úrovni špičky nosu.

Helma

Dětská hokejová helma musí mít mřížku nebo štít chránící obličej dítěte a oblast uší.
Velikost helmy
Vhodná dětská hokejová helma nesmí tlačit. Při zapnutí helmy musí držet pevně na hlavě.

Chránič krku

Je nezbytnou výbavou malého ledního hokejisty a chrání děti před nebezpečím ostrých nožů.

  • Hokejový trénink

Lední hokej je v současnosti považován za celoroční sport. Mimo tréninku na ledě si děti vyzkouší mnoho dalších sportů a pohybových aktivit mimo led. Nejedná se tedy pouze o jednostrannou zátěž, ale děti se seznámí se základy většiny míčových her, atletiky, gymnastiky, úpolových sportů i plavání, které slouží jako doplňkové a kompenzační pohybové aktivity. Filosofií správně vedeného tréninku je pohybová a zážitková pestrost. Děti jsou vedeny k pravidlům života v kolektivu, k odpovědnosti za svoje chování. V tréninku je upřednostňována hra a zábava před drilem. Trénink v hokejovém družstvu představuje mnoho zážitků. Hlavním smyslem hokejových náborů i samotného tréninku je, aby se děti bavily. Ať se bavíte s kýmkoliv z úspěšných hráčů, každý vám řekne, že hokej trénuje od dětství především proto, že mu přináší radost.

  • Minihokej

Nejmenší hokejisté ve věku do deseti let se s organizovanou hrou na dvě branky seznamují nejprve prostřednictvím minihokeje, který se hraje na velikosti jedné třetiny běžného hřiště. Tato varianta hokeje je v současnosti prosazována jak u nás, tak v celém hokejovém světě, především ve Švédsku, Finsku, Švýcarsku, USA. „Mini“ verze je samozřejmostí i v ostatních sportech jak u nás, tak v zahraničí. Najdeme ji i ve fotbale, basketbalu, házené, či volejbalu.

V Minihokeji je mladý hokejista prokazatelně téměř neustále v akci a je zapojen do herních situací. 3x častěji je v držení puku, 5x více se dostane do brankových šancí a 5x častěji vystřelí na branku. Brankáři jsou aktivní a v neustálém střehu. Minihokej nutí hráče k rychlejším změnám bruslení, musí často a včas přihrávat, pohotově střílet, rozhodovat se a reagovat na neustálé změny směru a situací. Hra se téměř nezastaví, hra vtáhne, je emotivní.

Rovnoměrné zapojení všech hráčů do utkání posiluje týmové myšlení, kamarádství, respekt jednoho k druhému. Každý hráč dostane prostor pro zlepšení svých dovedností. Děti je třeba nechat hrát a tvořit, mít radost z každé povedené akce. Nesoustředíme se na konečný výsledek, ale prožitek.


Desatero pro rodiče          

1. Nezasahovat do činnosti trenéra při tréninku a utkání. Problémy řešit mezi čtyřma očima s trenérem nebo vedoucím mužstva

2. Nevynucovat si zařazení svého syna (dcery) do sestavy

3. Nepostávat u mantinelu – volat k sobě děti a radit jim, jak mají hrát

4. Nevstupovat do prostoru střídaček během zápasu

5. Nevstupovat do šaten s výjimkou kontroly výzbroje a výstroje

6. Nekouřit na ZS

7. Nepokřikovat na rozhodčí

8. Nenosit hokejistům starším 10 let výstroj

9. Nenarušovat tréninky a zápasy odjezdem na chaty, chalupy či jiným způsobem omezovat docházku dětí

10. Nezapomínat na pravidelnou kontrolu výzbroje (ribana, bruslí, dresu,...) svého syna (dcery)

 Desatero správného hokejisty

1. Jsme jeden tým, který musí táhnout za jeden provaz – jeden za všechny, všichni za jednoho

2. Plnit pokyny trenéra během tréninků i zápasů

3. Odvádět maximální výkony při trénincích i zápasech

4. Neposmívat se a nenadávat spoluhráči, kterému se něco nepovede

5. Být dochvilný, dodržovat termíny srazů před zápasy a tréninky

6. Účastnit se tréninků v maximální možné míře. Včas se omluvit trenérovi nebo vedoucímu mužstva, pokud se nebudu moci zúčastnit zápasu

7. Na ledě i mimo něj bránit a chránit spoluhráče

8. Dodržovat životosprávu – hlavně dostatek spánku před zápasem

9. Vytvářet příjemnou a vítěznou atmosféru v týmu

10.Dodržovat hygienu – osprchovat se po každém tréninku a zápase

 Desatero trenéra

 1.-10. Trenér má vždycky pravdu       

Poděkování za spolupráci

Rakovnik
Kraj

Termíny nejbližších utkání

25. 08. 2018   18:00 - 20:30

RA A - Hvězda Praha přát. utkání

30. 08. 2018   19:15 - 21:15

RA A - přát.zápas

01. 09. 2018   15:45 - 17:30

přát. zápas 2011

Termíny veřejného bruslení

25. 08. 2018    13:30 - 15:30


26. 08. 2018    14:00 - 15:45


31. 08. 2018    19:45 - 20:45


01. 09. 2018    13:30 - 15:30


02. 09. 2018    14:00 - 15:45


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace